Absolwentka Medycznej Szkoły Policealnej nr 4 im. Edmunda Biernackiego w Warszawie na kierunku ortoptystka oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie na kierunku terapia pedagogiczna oraz pedagogika wczesnoszkolna i korekcyjna.
Zajmuje się diagnozą ortoptyczną i posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu terapii ortoptycznej dzieci oraz młodzieży.
Dodatkowo ukończyła szkolenia w zakresie Therapeutic Listening®, Quickshift, Integracji sensorycznej (I stopnia), Terapii ręki, Sensomotorycznej Terapii Widzenia, Masażu Shantala, które pozwalają na wielospecjalistyczne podejście do terapii i diagnozy dziecka.
W praktyce zawodowej dodatkowo zajmuje się diagnozą pedagogiczną w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Błoniu, m.in. diagnozuje dzieci pod kątem dysleksji, dysgrafii i dysortografii. Ponadto zajmuje się tworzeniem domowych terapii wzrokowych i prowadzeniem szkoleń z zakresu wzroku i pedagogiki.
Współautorka Terapii Domowej Funkcji Wzrokowych i Terapii Domowej Niedowidzenia
Ortoptyk jest specjalistą, który zajmuje się badaniem i leczeniem specjalistycznym zeza, niedowidzenia, zaburzeń wzroku oraz rehabilitacją pacjentów po operacjach zeza i urazów w obrębie oczodołu.
Sygnały, które mogą wskazywać na potrzeby skorzystania z wizyty u ortoptysty:
bóle oczu
bóle głowy
mrużenie oczu
pocieranie oczu
łzawienie
niewyraźne widzenie
nieprawidłowe ustawienie gałek ocznych
przymykanie oka
przybliżanie się do tekstu
podwójne widzenie
krótki czas koncentracji uwagi
przechylanie głowy
pomijanie linijek podczas czytania
opuszczanie bądź dodawanie liter podczas czytania
trudności z przepisywaniem z tablicy
trudności z oceną odległości
trudności z czytaniem
trudności z pisaniem
Jak wygląda pierwsza wizyta?
Wizyta diagnostyczna zawiera ocenę poszczególnych parametrów widzenia oraz omówienie wyników z rodzicem bądź opiekunem. Badanie tego typu jest tak samo istotne jak badanie okulistyczne. Wskazane jest, aby udając się na wizytę u ortoptysty zabrać ze sobą dokumentację medyczną (w szczególności aktualną okulistyczną) oraz wyniki diagnoz od innych specjalistów.
Nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania analizatora wzrokowego mogą przyczyniać się do trudności w nauce czytania, pisania oraz prawidłowego rozwoju innych umiejętności.
Dodatkowo diagnoza ortoptyczna obejmuję naukę terapii domowej funkcji wzrokowych, czyli instruktażu dzieci oraz ich rodziców ćwiczeń, które mogą wykonywać w domu zarówno przed rozpoczęciem, w trakcie oraz po zakończeniu terapii. Szczególnie ważna u dzieci z podejrzeniem występowania specyficznych trudności w uczeniu się, ponieważ zaburzenia widzenia objawiają się w podobny sposób.
ORTOPTYKA
CENTRUM
REHABILITACYJNO-MEDYCZNE
ul. Sienkiewicza 1, Błonie
+48 662 880 673